Agenda 2014

SUNDAY, August 3
2:00 p.m. ATPESC Check-in Gallery Hall Entrance
Opening Session
4:00 Introduction to ATPESC Paul Messina – ATPESC Program Director, ANL
4:30 A Crash Course on Logging into ALCF Systems and Running Simple Jobs Ray Loy, ANL
5:30 Dinner Talk: Opening Remarks Paul Messina, ANL
7:00 Participant Introductions All Participants
9:30 Wrap-up
MONDAY, August 4
7:30 a.m. Continental Breakfast
Hardware Architectures Session
8:30 An Introduction to Parallel Supercomputing Pete Beckman, ANL
8:45 Computer Architecture and Structured Parallel Programming James Reinders, Intel
10:00 Break
10:30 Vectorization (SIMD) and Scaling James Reinders, Intel
11:15 A Performance Tuning Methodology: From the System Down to the Hardware-Introduction Jackson Marusarz, Intel
12:00 p.m. Lunch and Hands-on Exercises
1:15 A Performance Tuning Methodology: From the System Down to the Hardware–Diving Deeper Jackson Marusarz, Intel
2:45 Architecture of the IBM BG/Q Scott Parker, ANL
3:15 Break
3:45 Interconnects and Architectural Impacts Torsten Hoefler, ETH
Programming Models and Languages Session
4:30 MPI for Scalable Computing Bill Gropp, UIUC, Rusty Lusk and Rajeev Thakur, ANL
5:30 Dinner Talk: Exascale Architecture Trends Pete Beckman, ANL – Invited Speaker
6:30 Hands-on Exercises
9:30 Wrap-up
TUESDAY, August 5
7:30 a.m. Continental Breakfast
8:30 MPI for Scalable Computing (Cont’d) Bill Gropp, UIUC, Rusty Lusk and
Rajeev Thakur, ANL
Hands-on
MLife-Code-Desc
10:00 Break
10:30 MPI for Scalable Computing (Cont’d)
12:00 p.m. Lunch and Hands-on Exercises
1:00 MPI for Scalable Computing (Cont’d)
3:00 Break
3:30 MPI for Scalable Computing (Cont’d)
5:30 Dinner Talk: Computational Urban Sciences Charlie Catlett, ANL – Invited Speaker
6:30 MPI Hands-on Exercises Bill Gropp, UIUC, Rajeev Thakur and
Rusty Lusk, ANL
9:30 Wrap-up
WEDNESDAY, August 6
7:30 a.m. Continental Breakfast
8:30 Introduction to OpenMP (Part 1) Barbara Chapman, U. Houston and Kelvin Li, IBM
10:00 Break
10:30 Introduction to OpenMP (Part 2) Barbara Chapman, U. Houston and Kelvin Li, IBM
12:00 p.m. Lunch and Hands-on Exercises
1:00 MPI and Hybrid Programming Models Bill Gropp, UIUC
2:00 OpenMP for Intranode Programming Barbara Chapman, U. Houston and Kelvin Li, IBM
OpenMP 4.0 API Fortran Syntax Quick Reference Card
OpenMP 4.0 API C, C++ Syntax Quick Reference Card
3:00 Break
3:30 OpenMP 4.0 Features Barbara Chapman, U. Houston and Kelvin Li, IBM
OpenMP for Intranode Programming Barbara Chapman, U. Houston, Deepak Eachempati, U. Houston and Kelvin Li, IBM
5:30 Dinner Talk: Exascale, Data and Biology Rick Stevens, ANL – Invited Speaker
6:30 OpenMP, Hybrid Programming Hands-on Exercises Barbara Chapman, U. Houston and Kelvin Li, IBM
9:30 Wrap-up
THURSDAY, August 7
7:30 a.m. Continental Breakfast
8:30 Accelerators Tim Warburton, Rice University
10:00 Break
10:30 Accelerators (Cont’d)
12:00 p.m. Lunch and Hands-on Exercises
1:00 Refactoring Applications for Future Hybrid Architectures John Levesque, Cray
2:00 Chapel: Productive, Multiresolution Parallel Programming Brad Chamberlain, Cray
3:00 Break
3:30 Charm++ Slide deck 1 Sanjay Kale, UICU
Slide deck 2
Slide deck 3
Slide deck 4
4:30 Supporting Irregular Applications with Partitioned Global Address Space Languages: UPC and UPC++ Kathy Yelick, LBNL and UC Berkeley
5:30 Dinner Talk: The Big Gift of Big Data Valerio Pascucci, University of Utah – Invited Speaker
6:30 Asynchronous Dynamic Load Balancing (ADLB) Rusty Lusk, ANL
7:00 Chapel Hands-on Exercises
Charm ++ Hands-on Exercises
9:30 Wrap-up
FRIDAY, August 8
7:30 a.m. Continental Breakfast
Numerical Algorithms and FASTMath Session
8:30 Algorithmic Adaptations to Extreme Scale David Keyes, King Abdullah University of Science and Technology
9:30 Communication-Avoiding Algorithms for Linear Algebra and Beyond Jim Demmel, UC Berkeley
10:30 Break
11:00 FASTMath: An Overview of Mathematical Algorithms and Software Lori Diachin, LLNL
11:40 Algebraic Solvers in FASTMath: An Introduction Barry Smith, ANL
12:00 p.m. Lunch and Hands-on Exercises
1:00 PETSc: Portable, Extensible Toolkit for Scientific Computing Barry Smith, ANL
2:00 HYPRE: High Performance Preconditioners Rob Falgout, LLNL
2:30 Break
3:00 SuperLU: Sparse Direct Solver and Preconditioner X. Sherry, Li, LBNL
3:30 SUNDIALS: Suite of Nonlinear and Differential, Algebraic Equation Solvers Carol Woodward, LLNL
4:00 FASTMath Unstructured Mesh Technologies Vijay Mahadevan, ANL, Mark Shepard and Cameron Smith, RPI, and Glen Hansen, SNL
4:30 Panel: Challenges in Extreme-Scale Solvers FASTMath Team
5:30 Dinner Talk: Perspectives on Teaming from the DOE Labs Lori Diachin, LLNL – Invited Speaker
6:30 FASTMath Hands-on Exercises for Algebraic Solvers Mark Miller, LLNL and the FASTMath Team
9:30 Wrap-up
SATURDAY, August 9
7:30 a.m. Continental Breakfast
8:30 FASTMath Unstructured Mesh Technologies (Cont’d) Vijay Mahadevan, ANL, Mark Shepard and Cameron Smith, RPI, and Glen Hansen, SNL
9:30 Block Structured AMR Libraries and Their Interoperability with Other Math Libraries Mark Adams and Anshu Dubey, LBNL
10:30 Break
11:00 FASTMath Hands-on Exercises for Meshing and AMR Mark Miller, LLNL and the FASTMath Team
12:00 p.m. Lunch and Hands-on Exercises
1:00 Wrap-up
SUNDAY, August 10
9:30 Day Off
MONDAY, August 11
7:30 a.m. Continental Breakfast
Toolkits and Frameworks Session
8:30 Gaining Insight into Parallel Program Performance Using HPCToolkit John Mellor-Crummey, Rice University
9:15 Intuitive Performance Engineering at the Exascale with TAU and TAU Commander John Linford, ParaTools
10:00 Break
10:30 Large Scale Debugging on Titan and Mira with Allinea DDT David Lecomber, Allinea Software Ltd
11:15 Debugging Scalable MPI, Hybrid and, or Accelerated Applications with TotalView Chris Gottbrath, Rogue Wave
12:00 p.m. Lunch and Hands-on Exercises
Visualization and Data Analysis Session
1:00 Intro to the Session Michael E. Papka, ANL
1:05 Visualization Intro Joseph Insley, ANL
2:00 Visualization and Analysis of Massive Data with VisIt Cyrus Harrison, LLNL
3:00 Break
3:30 Big Data Analysis with ParaView Dave DeMarle, Kitware
4:30 DIY Parallel Data Analysis Tom Peterka, ANL
5:00 Visualization in Practice Joseph Insley, ANL
Material and Chemistry – Vis and Applications Aaron Knoll, ANL
5:30 Dinner Talk:Massive Parallelism in Economics and Climate Change Yongyang Cai, Stanford University – Participant Speaker
6:30 Hands-on Exercises Tools and Visualization Lecturers
9:30 Wrap-up
TUESDAY, August 12
7:30 a.m. Continental Breakfast
Data Intensive Computing and I, O Session
8:30 HPC I/O for Computational Scientists Rob Ross, Rob Latham, ANL
10:00 Break
10:30 HPC I, O for Computational Scientists (Cont’d)
12:00 p.m. Lunch and Hands-on Exercises
1:00 Introduction to HDF5 Quincey Koziol, The HDF Group
Parallel HDF5
2:20 Exascale Data Analytics @ Facebook (Part 1) Avery Ching, Facebook
3:00 Break
3:30 Giraph: Production-Grade Graph Processing Infrastructure for Trillion Edge Graphs (Part 2) Avery Ching, Facebook
4:10 Managing Data using Globus Rachana Ananthakrishnan, Computation Institute, University of Chicago
5:30 Dinner Talk: How to Stuff a Supercomputer inside a Laptop Salman Habib, ANL – Invited Speaker
6:30 Hands-on Exercises
9:30 Wrap-up
WEDNESDAY, August 13
7:30 a.m. Continental Breakfast
8:30 Adaptive Linear Solvers and Eigensolvers Jack Dongarra, University of Tennessee
Community Codes and Software Engineering Session
9:30 Intro: Community Codes and Good Software Techniques Katherine Riley, ANL
10:30 Break
11:00 The Impact of Community Codes in Astrophysics Anshu Dubey, LBNL
Bibliography
12:00 p.m. Lunch and Hands-on Exercises
1:00 Quantum Monte Carlo Simulations Anouar Benali, ANL
2:00 Lattice Gauge Theory Software & Algorithms Rich Brower, Boston University
3:00 Break
3:30 Climate and Community Codes Rob Jacob, ANL
4:30 Portable Performance in the HACC Cosmology Framework Hal Finkel, ANL
5:30 Dinner Talk: High Performance Computing: Exascale and Beyond Marc Snir, ANL – Invited Speaker
6:30 Hands-on Exercises
9:30 Wrap-up
THURSDAY, August 14
7:30 a.m. Continental Breakfast
Software Carpentry in High-Performance Computing Sub-session
8:30 Software Carpentry in High Performance Computing Aron Ahmadia, U.S. Army Engineer Research and Development Center
10:00 Break
10:30 Ideas to Execution: Building Code on Supercomputers Aron Ahmadia, U.S. Army Engineer Research and Development Center
Software Engineering in Practice in the Scientific Python Community Chris Kees, U.S. Army Engineer Research and Development Center
12:00 p.m. Lunch and Hands-on Exercises
1:00 Carpentry and Architecture Issues for HPC Katherine Riley, ANL
2:00 Modern Features of a Production Scientific Code – Uintah Martin Berzins, University of Utah
3:00 Break
3:30 Workflows Mike Wilde, ANL
Swift, T High Performance Workflow Language Justin Wozniak, ANL
Swift Hands-on Exercises for Workflow Lecture
5:30 Dinner talk: Vis Trails – Data Provenance David Koop, NYU – Invited Speaker
6:30 Some near-final words and logistics Paul Messina, ANL
7:00 Hands-on Exercises
9:30 Wrap-up
FRIDAY, August 15
7:30 a.m. Continental Breakfast
8:30 EXAM
10:00 Break
10:30 Program Reviews and Close out Paul Messina – ATPESC Program Director, ANL
12:00 p.m. Wrap-up
Thank You and Safe Travels