Agenda 2015

SUNDAY, August 2
2:00 p.m. ATPESC Check-in Gallery Hall Entrance
Opening Session
4:00 Introduction to ATPESC Paul Messina – ATPESC Program Director, ANL
4:30 Quick Start on the ALCF Blue Gene/Q and More Ray Loy, ANL
5:30 Dinner Talk: Computational Urban Sciences
Charlie Catlett, ANL – Invited Speaker
6:30 Participant Introductions All Participants
9:15 Wrap-up
MONDAY, August 3
7:30 a.m. Continental Breakfast
Hardware Architectures Session – Track 1
8:30 An Introduction to Parallel Supercomputing Pete Beckman, ANL
8:45 Network Architecture Trends Pavan Balaji, ANL
9:30 Computer Architecture and Structured Parallel Programming James Reinders, Intel
10:15 Break
10:45 Vectorization (SIMD), and Scaling (TBB and OpenMP*) James Reinders, Intel
12:00 p.m. Lunch and Hands-on Exercises
1:00 A Performance Tuning Methodology: From the System Down to the Hardware James Reinders, Intel
1:45 GPGPU and Acelerator Architecture Trends Nikolai Sakharnykh, NVIDIA
2:30 Architecture of the IBM BG/Q Ray Loy, ANL
3:00 Break
3:30 Algorithmic Adaptations to Extreme Scale David Keyes, King Abdullah Univ. of Science and Technology
Programming Models and Languages Session – Track 2
4:30 MPI for Scalable Computing Bill Gropp, UIUC, Rusty Lusk and Rajeev Thakur, ANL
5:30 Dinner Talk: Exascale Architecture Trends Pete Beckman, ANL – Invited Speaker
6:30 Hands-on Exercises
9:15 Wrap-up
TUESDAY, August 4
7:30 a.m. Continental Breakfast
8:30 MPI for Scalable Computing (Cont’d) Bill Gropp, UIUC, Rusty Lusk and Rajeev Thakur, ANL
10:00 Break
10:30 MPI for Scalable Computing (Cont’d) Bill Gropp, UIUC, Rusty Lusk and Rajeev Thakur, ANL
12:00 p.m. Lunch and Hands-on Exercises
1:00 MPI for Scalable Computing (Cont’d) Bill Gropp, UIUC, Rusty Lusk and Rajeev Thakur, ANL
3:00 Break
3:30 MPI for Scalable Computing (Cont’d) Bill Gropp, UIUC, Rusty Lusk and Rajeev Thakur, ANL
5:30 Dinner Talk: Next Generation Energy Storage: Beyond Lithium Ion George Crabtree, ANL – Invited Speaker
6:30 MPI Hands-on Exercises Bill Gropp, UIUC, Rajeev Thakur and Rusty Lusk, ANL
9:15 Wrap-up
WEDNESDAY, August 5
7:30 a.m. Continental Breakfast
8:30 A “Hands-on”Introduction to OpenMP* Bronis de Supinski, LLNL, Tim Mattson, Intel
10:00 Break
10:30 A “Hands-on” Introduction to OpenMP* (Cont’d) Bronis de Supinski, LLNL, Tim Mattson, Intel
12:00 p.m. Lunch and Hands-on Exercises
1:00 MPI and Hybrid Programming Models Bill Gropp, UIUC
2:00 A “Hands-on” Introduction to OpenMP* (Cont’d) Bronis de Supinski, LLNL, Tim Mattson, Intel
3:00 Break
3:30 A “Hands-on” Introduction to OpenMP* (Cont’d) Bronis de Supinski, LLNL, Tim Mattson, Intel
5:30 Dinner Talk: Introduction to OpenACC Nikolai Sakharnykh, NVIDIA – Invited Speaker
6:30 OpenMP, Hybrid Programming Hands-on Exercises
9:15 Wrap-up
THURSDAY, August 6
7:30 a.m. Continental Breakfast
8:30 Accelerators Tim Warburton, Rice University
10:00 Break
10:30 Accelerators (Cont’d) Tim Warburton, Rice University
12:00 p.m. Lunch and Hands-on Exercises
1:00 Chapel: Productive, Multiresolution Parallel Programming Brad Chamberlain, Cray, Inc.
2:00 Charm++ Motivations and Basic Ideas Sanjay Kale, UICU
3:00 Break
3:30 Supporting Irregular Applications with Partitioned Global Address Space Languages: UPC and UPC++ Kathy Yelick, LBNL and UC Berkeley
5:30 Dinner Talk: The Computational Challenges Facing High Energy Physics Robert Roser, Fermilab – Invited Speaker
6:30 Asynchronous Dynamic Load Balancing (ADLB) Rusty Lusk, ANL
7:00 Chapel Hands-on Exercises
Charm ++ Hands-on Exercises
9:15 Wrap-up
FRIDAY, August 7
7:30 a.m. Continental Breakfast
Numerical Algorithms and FASTMath Session – Track 3
8:30 FASTMath: An Overview of Numerical Algorithms
and Software
Lori Diachin, LLNL
9:30 Communication-Avoiding Algorithms for Linear Algebra and Beyond Jim Demmel, UC Berkeley
10:00 Break
10:30 Algebraic Solvers in FASTMath Barry Smith, ANL
10:50 PETSc Tutorial Barry Smith, ANL
12:00 p.m. Lunch and Hands-on Exercises
1:00 HYPRE: High Performance Preconditioners Rob Falgout, LLNL
1:30 SuperLU and STRUMPACK Sparse Direct Solver and Preconditioner X. Sherry, Li, LBNL
2:00 SUNDIALS: Suite of Nonlinear and Differential / Algebraic Equation Solvers X. Sherry, Li, LBNL
2:30 Break
3:00 FASTMath Unstructured Mesh Technologies Vijay Mahadevan, ANL, Mark Shepard and Cameron Smith, RPI, and Glen Hansen, SNL
3:30 FASTMath Unstructured Mesh Technologies (Cont’d) Vijay Mahadevan, ANL, Mark Shepard and Cameron Smith, RPI, and Glen Hansen, SNL
4:30 Panel: Portable Performance of Extreme-Scale Computing FASTMath Team
5:30 Dinner Talk: Perspectives on Teaming from the DOE
National Labs
Lori Diachin, LLNLInvited Speaker
6:30 FASTMath Hands-on Exercises for Algebraic Solvers Mark Miller, LLNL and FASTMath Team
9:15 Wrap-up
SATURDAY, August 8
7:30 a.m. Continental Breakfast
8:30 Block Structured AMR Libraries (plus a note on PETSc Interface) Brian Van Straalen, LBNL
9:30 Panel: Challenges in Extreme-Scale Numerical Algorithms
and Software
FASTMath Team
10:30 Break
11:00 FASTMath Hands-on Exercises for Meshing and AMR Mark Miller, LLNL and the FASTMath Team
12:00 pm Lunch and Hands-on Exercises
1:00 Wrap-up
SUNDAY, August 9
Day Off
MONDAY, August 10
7:30 a.m. Continental Breakfast
Toolkits and Frameworks Session – Track 4
8:30 Adaptive Linear Solvers and Eigensolvers Jack Dongarra, Univ. of Tennessee
9:30 Community Codes and Good Software Techniques Katherine Riley, ANL
10:30 Break
11:00 Architecting Community Codes Anshu Dubey, LBNL
12:00 p.m. Lunch and Hands-on Exercises
1:00 Impact of Community Codes on Astrophysics Sean Couch, Caltech
1:45 Scalable Scientific Software for Extreme Scale Applications: Fusion Energy Science William Tang, Princeton
2:30 Break
3:00 Portability and Performance with Task-Based Frameworks – Experiences with Uintah Martin Berzins, Univ. of Utah
3:45 HEP Code and Lessons Tom LeCompte, ANL
4:30 Performance and Portability Lessons from HACC Salman Habib, ANL
5:15 Q & A (all afternoon talks)
5:30 Dinner Talk: Internal Combustion Engine Simulations: From Desktop – Cluster – Super-Computing Sibendu Som, ANL – Invited Speaker
6:30 Hands-on Exercises Tools and Visualization Lecturers
9:15 Wrap-up
TUESDAY, August 11
7:30 a.m. Continental Breakfast
8:30 Software Carpentry in High Performance Computing
(right arrow key to view slides)
Aron Ahmadia, Continuum Analytics
10:00 Break
10:30 From Ideas to Execution Building Code on Supercomputers Aron Ahmadia, Continuum Analytics
12:00 p.m. Lunch and Hands-on Exercises
1:00 A Brief History of NAMD (and VMD) Developing Sustainable Software in Academia James Phillips, UIUC
2:00 Types of Workflows Thomas Uram, ANL
3:00 Break
3:30 The Swift Parallel Scripting Language for Extreme-Scale Workflow Application Mike Wilde and Justin Wozniak, ANL
4:30 Data Provenance David Koop, UMass-Dartmouth
5:30 Dinner Talk: Why are Supercomputers Hard to Use? Katherine Riley, ANL – Invited Speaker
6:30 Hands-on Exercises
9:15 Wrap-up
WEDNESDAY, August 12
7:30 a.m. Continental Breakfast
Visualization and Data Analysis Session – Track 5
8:30 Introduction to Visualization and Data Analysis Session Michael Papka, ANL
8:35 Visualization Introduction Joe Insley, ANL
9:30 Visualization and Analysis of Massive Data with VisIt Cyrus Harrison, LLNL
10:30 Break
11:00 Introduction to ParaView Dan Lipsa, Kitware
12:00 p.m. Lunch and Hands-on Exercises
Toolkits and Frameworks Session – Track 6
1:00 Gaining insight into Parallel Program Performance Using HPCToolkit John Mellor-Crummey, Rice Univ.
2:00 Intuitive Performance Engineering at the Exascale with TAU and TAU Commander John Linford, ParaTools
2:30 Break
3:00 Debugging and Profiling your HPC Applications Peter Thompson, Rogue Wave
3:45 TotalView: Debugging from Desktop to Supercomputer Peter Thompson, Rogue Wave
4:30 Vampir Performance Vis Guido Juckeland, TU Dresden – ZIH
5:15 Tools Q&A Guido Juckeland, TU Dresden – ZIH
5:30 Dinner Talk: Python for High Performance Computing William Scullin, ANL – Invited Speaker
6:30 Hands-on Exercises
9:15 Wrap-up
THURSDAY, August 13
7:30 a.m. Continental Breakfast
Data Intensive Computing and I/O Session – Track 7
8:30 HPC I /O for Computational Scientists Robert Latham and Philip Carns, ANL
10:00 Break
10:30 HPC I /O for Computational Scientists (Cont’d) Robert Latham and Philip Carns, ANL
12:00 p.m. Lunch and Hands-on Exercises
1:00 Introduction to HDF5 Scot Breitenfeld, HDF Group
Parallel HDF5
The Poisson Problem
3:00 Break
3:30 Globus for Research Data Management Rachana Ananthakrishnan, Univ. of Chicago
4:30 Your Turn! Hands on Exercises Kickoff
5:30 Dinner Talk: Computational Science and Cinema Marius Stan, ANL – Invited Speaker
6:30 Onwards Hands-on Exercises
9:15 Wrap-up
FRIDAY, August 14
7:30 a.m. Continental Breakfast
8:30 EXAM
10:00 Break
10:30 Wrap-up and Logistics Paul Messina – ATPESC Program Director, ANL
12:00 p.m. Wrap-up
Thank You and Safe Travels