Lecturers 2015

Paul MessinaATPESC Program Director, Argonne National Laboratory

 
Aron Ahmadia – U.S. Army Engineer Research and Development Center
Rachana AnanthakrishnanUniversity of Chicago
Pavan Balaji – Argonne National Laboratory
Pete Beckman – Argonne National Laboratory
Anouar Benali – Argonne National Laboratory
Martin Berzins – University of Utah
Scot Breitenfeld – The HDF Group
Jed Brown – University of Colorado / Argonne National Laboratory
Charlie Catlett – Argonne National Laboratory
Philip Carns – Argonne National Laboratory
Bradford Chamberlain – Cray
Sean Couch – Michigan State University
George Crabtree – Argonne National Laboratory
Bronis de Supinski – Lawrence Livermore National Laboratory
Jim DemmelUC-Berkeley
Lori Diachin – Lawrence Livermore National Laboratory
Jack Dongarra – University of Tennessee, Oak Ridge National Laboratory, and University of Manchester
Anshu Dubey – Lawrence Berkeley National Laboratory
Robert Falgout – Lawrence Livermore National Laboratory
Bill Gropp – University of Illinois at Urbana-Champaign
Salman Habib – Argonne National Laboratory
Glen Hansen – Sandia National Laboratory
Cyrus Harrison – Lawrence Livermore National Laboratory
Joseph Insley – Argonne National Laboratory
Guido Juckeland – TU Dresden – ZIH
Laxmikant (Sanjay) Kale – University of Illinois at Urban-Champaign
David Keyes – King Abdullah University of Science and Technology
David Koop – New York University
Rob LathamArgonne National Laboratory
David LecomberAllinea Software
Thomas LeCompte – Argonne National Laboratory
Kelvin, Li – IBM
X. Sherry Li – Lawrence Berkeley National Laboratory
John Linford – ParaTools
John Lipsa – Kitware
Ray Loy – Argonne National Laboratory
Ewing (Rusty) Lusk – Argonne National Laboratory
Vijay Mahadevan – Argonne National Laboratory
Tim Mattson – Intel
John Mellor-Crummey – Rice University
Mark Miller – Lawrence Livermore National Laboratory
Michael Papka – Argonne National Laboratory
James Phillips – University of Illinois
James Reinders – Intel
Daniel Reynolds – Southern Methodist University
Katherine Riley – Argonne National Laboratory
Robert Roser – Fermilab
Nikolay Sakharnykh – NVIDIA
William Scullin – Argonne National Laboratory
Mark Shephard – Rensselaer Polytechnic Institute
Barry Smith – Argonne National Laboratory
Cameron Smith – Rensselaer Polytechnic Institute
Sibendu Som – Argonne National Laboratory
Marius Stan – Argonne National Laboratory
William Tang – Princeton University
Rajeev Thakur – Argonne National Laboratory
Peter Thompson – Rogue Wave Software
Thomas Uram – Argonne National Laboratory
Brian Van Straalen – Lawrence Berkeley National Laboratory
Timothy Warburton – Rice University
Mike Wilde – Argonne National Laboratory
Justin Wozniak – Argonne National Laboratory
Kathy Yelick – Lawrence Berkeley National Laboratory