Agenda 2016

Sth

Thirty

 

SUNDAY, July 31
2:00 p.m. ATPESC On-site Check-in St. Charles Ballroom Entrance
Opening
4:00 Introduction to ATPESC Paul Messina, ANL
4:30 Quick Start on the ALCF Blue Gene/Q and More Ray Loy, ANL
5:30 Dinner Talk: A Path to Capable Exascale Computing Paul Messina, ANL – Invited Speaker
6:30 Participant Introductions All Participants
9:15 Wrap-up
MONDAY, August 1
7:30 a.m. Continental Breakfast
Hardware Architectures – Track 1
8:30 An Introduction to Parallel Supercomputing Pete Beckman, ANL
8:45 Extreme-Scale Interconnects and Impacts on Applications Pavan Balaji, ANL
9:30 Computer Architecture Essentials James Reinders, Retired, ex-Intel
10:15 Break
10:45 Structured Parallel Programming James Reinders, Retired, ex-Intel
12:00 p.m. Lunch and Hands-on Exercises
1:00 Performance, SIMD, Vectorization and Performance Tuning James Reinders, Retired, ex-Intel
1:45 GPU Architectures and New Programming Model Features Nikolay Sakharnykh, NVIDIA
2:30 Blue Gene/Q and Knights Landing Many Core Architectures Scott Parker, ANL
3:00 Break
3:30 Docker, VMs, and Cloud Architectures for HPC Kate Keahey, ANL
3:30 Algorithmic Adaptations to Extreme Scale David Keyes, KAUST
Programming Models and Languages – Track 2
4:30 Introduction to Session: Programming Models and Languages Rusty Lusk and Rajeev Thakur, ANL
4:35 MPI for Scalable Computing: Introduction Bill Gropp, UIUC,Rusty Lusk and Rajeev Thakur, ANL
5:30 Dinner Talk: Addressing National Challenge Problems with Exascale Applications, Application Development Plans in the Exascale Computing Project (ECP) Douglas Kothe, ORNL
6:30 Hands-on Exercises
9:15 Wrap-up
TUESDAY, August 2
7:30 a.m. Continental Breakfast
8:30 MPI for Scalable Computing: Cost of Unintended Synchronization Bill Gropp, UIUC, Rusty Lusk and Rajeev Thakur, ANL
10:00 Break
10:30 MPI for Scalable Computing: Datatypes, Collectives, Non-Blocking Collectives Bill Gropp, UIUC, Rusty Lusk and Rajeev Thakur, ANL
12:00 p.m. Lunch and Hands-on Exercises
1:00 MPI for Scalable Computing: One-Sided Communication Bill Gropp, UIUC, Rusty Lusk and Rajeev Thakur, ANL
3:00 Break
3:30 MPI for Scalable Computing: Topology Mapping and Neighborhood Collectives Bill Gropp, UIUC, Rusty Lusk and Rajeev Thakur, ANL
4:30 1. Enhancing the Communication Performance Models for SMPs, and 2. MPI and Hybrid Programming Models Bill Gropp, UIUC
5:30 Dinner Talk: CFD, PDEs and HPC – A Thirty Year Perspective Paul Fischer, UIUC
6:30 Hands-on Exercises
9:15 Wrap-up
WEDNESDAY, August 3
7:30 a.m. Continental Breakfast
8:30 A “Hands-on” Introduction to OpenMP* Tim Mattson, Intel
10:00 Break
10:30 OpenMP* (Cont’d) Tim Mattson, Intel
12:00 p.m. Lunch and Hands-on Exercises
1:00 OpenMP* (Cont’d) Tim Mattson, Intel
3:00 Break
3:30 OpenMP* (Cont’d) Tim Mattson, Intel
4:15 OpenMP* (Cont’d) Tim Mattson, Intel
5:30 Dinner Talk: The End of Water as We Know It Seth Darling – Invited Speaker
6:30 Hands-on Exercises
9:15 Wrap-up
THURSDAY, August 4
7:30 a.m. Continental Breakfast
8:30 An Introduction to Graphics Processing Unit Architecture and Programming Models Tim Warburton, Virginia Tech
10:00 Break
10:30 Portable GPU Programming: Hands-on Tim Warburton, Virginia Tech
12:00 p.m. Lunch and Hands-on Exercises
1:00 Chapel: Productive, Multiresolution Parallel Programming Brad Chamberlain, Cray
2:00 Charm++ Motivations and Basic Ideas Sanjay Kale, UICU
3:00 Break
3:30 UPC and UPC++: Partitioned Global Address Space Languages Kathy Yelick, LBNL / UC Berkeley
5:30 Dinner Talk: Reconfigurable Computing: An Ingredient of Post-Moore Scientific Computing? Franck Cappello, ANL – Invited Speaker
6:30 Asynchronous Dynamic Load Balancing (ADLB) Rusty Lusk, ANL
7:00 Hands-on Exercises
9:15 Wrap-up
FRIDAY, August 5
7:30 a.m. Continental Breakfast
Numerical Algorithms and FASTMath – Track 3
8:30 Introduction to Session: Numerical Algorithms and FASTMath Lori Diachin, LLNL
8:35 FASTMath: An Overview of Numerical Algorithms and Software Lori Diachin, LLNL
9:15 Communication-Avoiding Algorithms for Linear Algebra and Beyond Jim Demmel, UC Berkeley
10:15 Break
10:45 Algebraic Solvers in FASTMath Lois Curfman Mcinnes, ANL
11:00 PETSc Tutorial Lois Curfman Mcinnes, ANL
12:00 p.m. Lunch and Hands-on Exercises
1:00 HYPRE: High Performance Preconditioners Rob Falgout, LLNL
1:30 SuperLU and STRUMPACK Sparse Direct Solver and Preconditioner X. Sherry, Li, LBNL
2:15 SUNDIALS: Suite of Nonlinear and Differential/Algebraic Equation Solvers Carol Woodward, LLNL
2:45 Break
3:15 FASTMath Unstructured Mesh Technologies Vijay Mahadevan, ANL, Mark Shepard and Cameron Smith, RPI, and Glen Hansen, SNL
4:45 Introduction to Panel: HPC X GAMES Or Experiences in going to eXtreme Scale in HPC Computing FASTMath Team
5:00 Dinner
5:40 Dinner Panel: HPC X GAMES Or Experiences in going to eXtreme Scale in HPC Computing FASTMath Team
6:30 Hands-on Exercises Mark Miller, LLNL and FASTMath Team
9:15 Wrap-up
SATURDAY, August 6
7:30 a.m. Continental Breakfast
8:30 Block Structured AMR Libraries (plus a note on PETSc Interface) Brian Van Straalen, LBNL
9:30 Panel: Portable Performance for Extreme-Scale Computing FASTMath Team
10:30 Break
11:00 Hands-on Exercises Mark Miller, LLNL and the FASTMath Team
12:00 pm Lunch and Hands-on Exercises
1:00 Argonne National Laboratory Tour: Includes the ALCF, APS, and the NE Exhibit.
SUNDAY, August 7
Day Off
MONDAY, August 8
7:30 a.m. Continental Breakfast
8:30 Adaptive Linear Solvers and Eigensolvers Jack Dongarra, Univ. of Tennessee
Community Codes and Software Engineering – Track 4
9:30 Introduction to Session: Software Engineering and Community Codes Katherine Riley and Anshu Dubey, ANL
9:35 Good Scientific Process Requires Software Engineering Practices Katherine Riley and Anshu Dubey, ANL
10:30 Break
11:00 Tools for Controlling Change in Your Software Jeff Johnson, LBNL
12:00 p.m. Lunch and Hands-on Exercises
1:00 Introduction to Make and GNU Autotools Barry Smith, ANL
2:00 Documenting Your Code Alicia Klinvex, SNL
2:30 Break
3:00 Testing Your Code Alicia Klinvex, SNL
3:45 Software Refactoring Anshu Dubey, ANL
4:30 Putting It All Together: Example PFLOTRAN Glenn Hammond, SNL
5:30 Dinner Talk: HPC Complete: Reproducible, Sustainable, Productive Mike Heroux, SNL – Invited Speaker
6:30 Hands-on Exercises Tools and Visualization Lecturers
9:15 Wrap-up
TUESDAY, August 9
7:30 a.m. Continental Breakfast
8:30 Introduction to Session: Community Codes Anshu Dubey, ANL
8:35 Software and Process Design Anshu Dubey, ANL
9:30 Planning Simulations Dean Townsley, University of Alabama
10:30 Break
11:00 Impact of Community Codes on Astrophysics Sean Couch, MSU
12:00 p.m. Lunch and Hands-on Exercises
1:00 Community-Building in Open Source Scientific Software Nathan Goldbaum, NCSA
1:30 What all Community Codes Do: Case Studies Anshu Dubey, ANL
2:15 Panel: Community Codes and Software Engineering
3:00 Break
3:30 Workflows and Data Curation Thomas Uram, ANL
4:30 Provenance Kerstin Kleese Van Dam, BNL
5:30 Dinner Talk: Perspective from NCSA Gabrielle Allen, UIUC – Invited Speaker
6:30 Hands-on Exercises
9:15 Wrap-up
WEDNESDAY, August 10
7:30 a.m. Continental Breakfast
Visualization and Data Analysis – Track 5
8:30 Introduction to Session: Visualization and Data Analysis Michael Papka, ANL
8:35 Visualization Introduction Joe Insley, ANL
9:30 Visualization and Analysis of HPC Simulation Data with VisIt Cyrus Harrison, LLNL
10:30 Break
11:00 Introduction to ParaView Andy Bauer, Kitware
12:00 p.m. Lunch and Hands-on Exercises
Toolkits and Frameworks – Track 6
1:00 Introduction to Session: Toolkits and Frameworks Ray Loy and Scott Parker, ANL
1:05 Gaining Insight Into Parallel Program Performance Using HPCToolkit John Mellor-Crummey, Rice Univ.
1:45 Vampir Performance Visualization Matthias Weber, ZIH
2:30 Break
3:00 Intuitive Performance Engineering at the Exascale with TAU and TAU Commander John Linford, ParaTools
3:45 Debugging and Profiling Your HPC Applications David Lecomber, Allinea
4:30 TotalView: Debugging from Desktop to Supercomputer Peter Thompson, Rogue Wave
5:30 Dinner Talk: Computers, Visual Effects and the Magic of Movies Jamie Dixon, Hammerhead Productions, Inc. – Invited Speaker
6:30 Hands-on Exercises
9:15 Wrap-up
THURSDAY, August 11
7:30 a.m. Continental Breakfast
Data Intensive Computing and I/O – Track 7
8:30 Introduction to Session: Data Intensive Computing and I/O Robert Latham and Philip Carns, ANL
8:35 Thinking about HPC I /O and HPC Storage Robert Latham and Philip Carns, ANL
9:00 HPC Transformations: Optimizing Data So You Don’t Have To Robert Latham and Philip Carns, ANL
9:30 Burst Buffers: A NERSC Case Study Robert Latham and Philip Carns, ANL
10:00 Break
10:30 Building an I/O API: Game of Life Case Study Robert Latham and Philip Carns, ANL
11:25 Data Model Libraries for I/O: Parallel NetCDF Case Study Robert Latham and Philip Carns, ANL
12:00 p.m. Lunch and Hands-on Exercises
1:00 Parallel I/O with HDF5 Gerd Heber, HDF Group
3:00 Break
3:30 Globus for Research Data Management Stuart Martin, Univ. of Chicago and ANL
4:30 Understanding I/O Philip Carns and Robert Latham, ANL
5:00 Future of I/O Philip Carns and Robert Latham, ANL
5:30 Dinner Talk: Pushing the Frontiers of Atomistic Modeling Towards Predictive Materials Design Subramanian Sankaranarayanan, ANL – Invited Speaker
6:30 Hands-on Exercises
9:15 Wrap-up
FRIDAY, August 12
7:30 a.m. Continental Breakfast
8:30 EXAM
10:00 Break
10:30 Program Reviews and Close-out Marta García Martínez – ATPESC Program Director, ANL
12:00 p.m. Wrap-up
Thank You and Safe Travels