Agenda 2017

[Download all Lectures and Dinner Talks here]
[ Introductions | Track 1 | Track 2 | Track 3 | Track 4 | Track 5 | Track 6 | Track 7 ]
SUNDAY, July 30
2:00 p.m. ATPESC On-site Check-in St. Charles Ballroom Entrance
Opening
4:00 Introduction to the ATPESC Marta Garcia Martinez, ANL
4:30 Quick Start on ATPESC Resources Ray Loy, ANL
5:30 Dinner Talk: Revolution in Computational and Data-enabled Science and Engineering Edward Seidel, UIUC
6:30 Participant Introductions All Participants
9:15 Wrap-up
MONDAY, July 31
7:30 a.m. Continental Breakfast
Track 1 – Hardware Architectures
8:30 An Introduction to Parallel Supercomputing Pete Beckman, ANL
8:45 Architectures of the Argonne Cray XC40 KNL System “Theta” Scott Parker, ANL
9:30 Silicon Photonics for Extreme Scale Computing – Challenges and Opportunities Keren Bergman, Columbia University
10:15 Break
10:45 Interconnects Pavan Balaji, ANL
11:30 GPU Architectures and New Programming Model Features Nikolay Sakharnykh, NVIDA
12:30 p.m. Lunch
1:30 Quantum Computation Christopher Lirakis, IBM
2:15 Hands-on Exercises Christopher Lirakis, IBM
3:15 Break
3:45 Analyzing Parallel Program Performance Using HPCToolkit John Mellor-Crummey, Rice University
4:30 Hands-on Exercises John Mellor-Crummey, Rice University
Track 2 – Programming Models and Languages
5:30 Dinner Talk: A Vision for Exascale: Simulation, Data and Learning Rick Stevens, ANL
6:30 Hands-on Exercises
9:15 Wrap-up
TUESDAY, August 1
7:30 a.m. Continental Breakfast
8:30 MPI for Scalable Computing
Mlife2d – a simple, parallel, implememtation of Conway’s “Game of Life”
Pavan Balaji and Rajeev Thakur, ANL, Bill Gropp, NCSA, UIUC
10:15 Break
10:45 MPI for Scalable Computing (Cont.) Pavan Balaji and Rajeev Thakur, ANL, Bill Gropp, NCSA, UIUC
12:30 p.m. Lunch
1:30 MPI for Scalable Computing (Cont.) Pavan Balaji and Rajeev Thakur, ANL, Bill Gropp, NCSA, UIUC
3:15 Break
3:45 MPI for Scalable Computing (Cont.) Pavan Balaji and Rajeev Thakur, ANL, Bill Gropp, NCSA, UIUC
4:30 Algorithmic Adaptations to Extreme Scale Computing David Keyes, KAUST
5:30 Dinner Talk: Evolution of MATLAB Cleve Moler, MathWorks
6:30 Hands-on Exercises
9:15 Wrap-up
WEDNESDAY, August 2
7:30 a.m.
8:30 The OpenMP Common Core: A hands on exploration Tim Mattson, Intel
10:15 Break
10:45 The OpenMP Common Core: A hands on exploration (Cont.) Tim Mattson, Intel
12:30 p.m. Lunch
1:30 The OpenMP Common Core: A hands on exploration (Cont.) Tim Mattson, Intel
3:15 Break
3:45 The OpenMP Common Core: A hands on exploration (Cont.) Tim Mattson, Intel
5:30 Dinner Talk: Stone Age of the Internet of Things Francine Berman, RPI
6:30 Hands-on Exercises
9:15 Wrap-up
THURSDAY, August 3
7:30 a.m. Continental Breakfast
8:30 An Introduction to Graphics Processing Unit Architecture and Programming Models Tim Warburton, Virginia Tech
10:00 Break
10:30 An Introduction to Graphics Processing Unit Architecture and Programming Models (Cont.) Tim Warburton, Virginia Tech
11:30 UPC and UPC++: Partitioned Global Address Space Languages Kathy Yelick, LBNL / UC Berkeley, Amir Kamil, LBNL / Univ. of Michigan
12:30 p.m. Lunch
1:30 The Legion Programming Model Galen Shipman, LANL
3:00 Break
3:15 Kokkos Tutorial H. Carter Edwards, SNL
4:45 Communication-Avoiding Algorithms for Linear Algebra and Beyond Jim Demmel, UC Berkeley
5:30 Dinner Talk: NASA Advanced Computing Environment for Science and Engineering Rupak Biswas, NASA
6:30 Hands-on Exercises
9:15 Wrap-up
FRIDAY, August 4
7:30 a.m. Continental Breakfast
Track 3 – Data Intensive Computing and I/O
8:30 Introduction to Track 3: Data Intensive Computing and I/O Philip Carns and Robert Latham, ANL
8:35 HPC I/O for Computational Scientists – General Principles Philip Carns and Robert Latham, ANL
9:00 HPC I/O for Computational Scientists – I/O Transformations Philip Carns and Robert Latham, ANL
9:30 Building an I/O API: game of life case study Philip Carns and Robert Latham, ANL
10:00 Break
10:30 Accelerate your IO with the Burst Buffer Deborah Bard, NERSC
11:15 Getting your hands on Cori’s Burst Buffer Deborah Bard, NERSC
11:30 Data Models and Libraries: Application-oriented I/O Philip Carns and Robert Latham, ANL
12:30 p.m. Lunch
1:30 HPC I/O for Computational Scientists – Understanding I/O Philip Carns and Robert Latham, ANL
2:00 Scalable HDF5 Quincey Koziol, LBNL
3:15 Break
3:45 Science Networks: How Data Gets There Eli Dart, ESnet
4:30 Globus for Research Data Management Greg Nawrocki, Globus
5:30 Dinner Talk: Data Intensive Computing, the 3rd Wall, and the Need for Innovation in Architecture Peter Kogge, Univ. of Notre Dame
6:30 Hands-on Exercises
9:15 Wrap-up
SATURDAY, August 5
7:30 a.m. Continental Breakfast
8:30 Overview of Machine Learning Methods Prasanna Balaprakash, ANL
9:00 Automatic Multi-Objective Modeling with Machine Learning Prasanna Balaprakash, ANL
9:30 Uncertainty of Thermodynamic Data: Humans and Machines Marius Stan, ANL
10:00 Break
10:30 Hands-on Exercises
11:30 Lunch
12:30 p.m. Argonne National Laboratory Tour: Includes the ALCF, APS, and the NE Exhibit.
SUNDAY, August 6
Day Off
MONDAY, August 7
7:30 a.m. Continental Breakfast
Track 4 – Numerical Algorithms and Software for Extreme-Scale Science
8:30 Introduction to Track 4: Numerical Algorithms and Software for Extreme-Scale Science Lois Curfman Mcinnes, ANL
8:35 Adaptive Linear Solvers and Eigensolvers Jack Dongarra, Univ. of Tennessee
9:30 Numerical Software: Foundational Tools for HPC Simulations Lori Diachin, LLNL
10:30 Break
11:00 Structured Mesh Technologies Ann Almgren, LBNL
11:45 Unstructured Mesh Technologies Tzanio Kolev, LLNL and Mark Shepard, RPI
12:30 p.m. Lunch
1:30 Nonlinear and Krylov Solvers Barry Smith, ANL
2:05 Time Integration Carol Woodward, LLNL
2:50 Break
3:20 Panel: Heterogeneity & Performance Portability Mark Miller, LLNL
4:00 Sparse Direct Solvers X. Sherry Li, LBNL
4:30 Algebraic Multigrid Ulrike Yang, LLNL
5:00 Introducing the xSDK and Spack Lois Curfman Mcinnes, ANL
5:30 Dinner Panel: Extreme-Scale Algorithms & Software with Questions from the Participants FASTMath Team
6:30 Conforming & Nonconforming Adaptivity for Unstructured Meshes Tzanio Kolev, LLNL and Mark Shepard, RPI
7:00 Enabling Optimization Using Adjoint Solvers Hong Zhang, ANL
7:30 One-on-One Discussions with ATPESC Participants
9:15 Wrap-up
TUESDAY, August 8
7:30 a.m.
Track 5 – Performance Tools and Debuggers
8:30 Introduction to Track 5: Performance Tools and Debuggers Scott Parker and Ray Loy, ANL
8:35 Performance Tuning: How to Prepare to be Surprised, and then… How to Hunt for the Surprises James Reinders, Consultant
9:20 Intuitive Performance Engineering at the Exascale with TAU and TAU Commander John Linford, ParaTools
10:05 Break
10:20 Score-P & Vampir: Comprehensive Multi-Paradigm Performance Analysis Ronny Brendel, ORNL
11:05 Hands-on Exercises
12:30 p.m. Lunch
1:30 Effective Usage of VTune Amplifier XE on Theta Larry Meadows, Intel
2:15 Debugging and Profiling your HPC Applications Srinath Vadlamani, ARM
3:00 Break
3:15 TotalView: Debugging from Desktop to Supercomputer Peter Thompson, Rogue Wave
4:00 Hands-on Exercises
5:30 Dinner Talk: Big Data Analytics: The Apache Spark Approach Michael J. Franklin, UChicago
6:30 Hands-on Exercises
9:15 Wrap-up
WEDNESDAY, August 9
7:30 a.m. Continental Breakfast
Track 6 – Software Productivity
8:30 What All Codes Should Do: Overview of Best Practices in HPC Software Development Katherine Riley, ANL
9:15 Git Introduction Alicia Klinvex, SNL
10:00 Break
10:30 Better (Small) Scientific Software Teams Mike Heroux, SNL
11:30 Improving Reproducibility Through Better Software Practices Mike Heroux, SNL
12:30 p.m. Lunch
1:30 Testing and Verification Alicia Klinvex, SNL
2:30 Break
3:00 Code Coverage and Continuous Integration Alicia Klinvex, SNL
4:00 Software Lifecycle with an Example, Community Impact Anshu Dubey, ANL
5:00 An Introduction to Software Licensing Anshu Dubey, ANL
5:30 Dinner Talk: Managing Defects in HPC Software Development Tom Evans, ORNL
6:30 Hands-on Exercises
9:15 Wrap-up
THURSDAY, August 10
7:30 a.m. Continental Breakfast
Track 7 – Visualization and Data Analysis
8:30 Visualization Introduction Michael Papka, Joe Insley and Silvio Rizzi, ANL
9:30 Large Scale Visualization with ParaView Dan Lipsa, Kitware
10:30 Break
11:00 Hands-on Exercises Dan Lipsa, Kitware
12:00 p.m. Visualization and Analysis of HPC Simulation Data with VisIt Cyrus Harrison, LLNL
12:30 Lunch
1:30 Hands-on Exercises Cyrus Harrison, LLNL
3:00 Break
3:30 Scalable Molecular Visualization and Analysis Tools in VMD John Stone, UIUC
4:30 Exploring Visualization with Jupyter Notebooks Michael Papka, Joe Insley and Silvio Rizzi, ANL
5:30 Dinner Talk: Brain Mapping at Argonne Narayanan Kasthuri, ANL
6:30 Hands-on Exercises
9:15 Wrap-up
FRIDAY, August 11
7:30 a.m. Continental Breakfast
8:30 EXAM
10:00 Break
10:30 Program Reviews and Close-out Marta García Martínez – ATPESC Program Director, ANL
Thank You and Safe Travels