ATPESC 2019 Lecturers

Marta García MartínezATPESC Program Director, Argonne National Laboratory

 

Yuri Alexeev Argonne National Laboratory
Ann Almgren Lawrence Berkeley National Laboratory
Dener Alp Argonne National Laboratory
Rommie Amaro University of California San Diego
Jonathan Baker The University of Chicago
Prasanna Balaprakash Argonne National Laboratory
Reuben Budiardja Oak Ridge National Laboratory
Philip Carns Argonne National Laboratory
John Childers Argonne National Laboratory
David DeMarle Kitware Inc
James Demmel University of California, Berkeley
Jack Dongarra The University of Tennessee Knoxville
Anshu Dubey Argonne National Laboratory
Murali Krishna Emani Argonne National Laboratory
Ian Foster Argonne National Laboratory
Christian Glusa Sandia National Laboratories
Yanfei Guo Argonne National Laboratory
Simon Hammond Sandia National Laboratories
Cyrus Harrison Lawrence Livermore National Laboratory
Katrin Heitmann Argonne National Laboratory
Richard Hornung Lawrence Livermore National Laboratory
Jonathan Hu Sandia National Laboratories
Ryan Hulguin ARM
Joseph Insley Argonne National Laboratory
Mark Jackels DreamWorks Animation
Elise Jennings Argonne National Laboratory
Egor Kazachkov Intel
David Keyes KAUST
Quincey Koziol Lawrence Berkeley National Laboratory
Robert Latham Argonne National Laboratory
John Levesque Cray Inc
Glenn Lockwood Lawrence Berkeley National Laboratory
Ray Loy Argonne National Laboratory
Bethany Lusch Argonne National Laboratory
Tim Mattson Intel
Lois McInnes Argonne National Laboratory
John Mellor-Crummey Rice University
Papka Michael Argonne National Laboratory / Northern Illinois University
Mark Miller Lawrence Livermore National Laboratory
James Moawad Intel
Gregory Nash Intel NCLG
Jared O’Neal Argonne National Laboratory
Scott Parker Argonne National Laboratory
NIKOLAY PISKUN Rogue Wave
Howard Pritchard Los Alamos National Laboratory
Kenneth Raffenetti Argonne National Laboratory
Daniel Reynolds Southern Methodist University
Katherine Riley Argonne National Laboratory
Silvio Rizzi Argonne National Laboratory
Michael Salim Argonne National Laboratory
Robert Schreiber Cerebras Systems
Sameer Shende University of Oregon
Yunong Shi The University of Chicago
Barry Smith  Argonne National Laboratory
John Stone University of Illinois at Urbana-Champaign
Michela Taufer The University of Tennessee Knoxville
Rajeev Thakur Argonne National Laboratory
Christian Trott Sandia National Laboratories
Arturo Vargas Lawrence Livermore National Laboratory
Álvaro Vázquez Mayagoitia Argonne National Laboratory
Jeffrey Vetter Oak Ridge National Laboratory
Donald Willcox Lawrence Berkeley National Laboratory
James Willenbring Sandia National Laboratories
Huihuo Zheng Argonne National Laboratory