Agenda 2018

 

[Download all Lectures and Dinner Talks here]
[ Introductions | Track 1 | Track 2 | Track 3 | Track 4 | Track 5 | Track 6 | Track 7 ]
SUNDAY, July 29
2:00 p.m. ATPESC On-site Check-in St. Charles Ballroom Entrance
Opening
4:00 Introduction to the ATPESC Marta García Martínez, ANL
4:30 Quick Start on ATPESC Computing Resources Ray Loy, ANL
5:30 Dinner Talk: Life on the Bleeding Edge Susan Coghlan, ANL
6:30 Participant Introductions All Participants
9:15 Wrap-up
MONDAY, July 30
7:30 a.m. Continental Breakfast
Track 1 – Hardware Architectures
8:30 An Introduction to Parallel Supercomputing Pete Beckman, ANL
8:45 Architectures of the Argonne Cray XC40 KNL System “Theta” Scott Parker, ANL
9:30 Quantum Part 1 Frederic Chong, UChicago
10:15 Break
10:45 Quantum Part 2 Pranav Gokhale, UChicago
11:30 Multi-core Architectures Russ Joseph, NU
12:30 p.m. Lunch
1:30 Summit at the OLCF Judy Hill, ORNL
2:00 Interconnects Ken Raffenetti, ANL
2:45 Break
3:15 Intel FPGA – OpenCL for FPGA Compute Acceleration James Moawad, Intel
4:15 Hands-on: FPGA James Moawad, Intel
Track 2 – Programming Models and Languages
5:30 Dinner Talk: Navigating Changing Risk from Extreme Events Rao Kotamarthi, ANL
6:30 Hands-on Exercises
9:15 Wrap-up
TUESDAY, July 31
7:30 a.m. Continental Breakfast
8:30 MPI for Scalable Computing Rajeev Thakur, ANL, Bill Gropp, NCSA, UIUC, and Pavan Balaji, ANL
10:15 Break
10:45 MPI for Scalable Computing (Cont.) Rajeev Thakur, ANL, Bill Gropp, NCSA, UIUC, and Pavan Balaji, ANL
12:30 p.m. Lunch
1:30 MPI for Scalable Computing (Cont.) Rajeev Thakur, ANL, Bill Gropp, NCSA, UIUC, and Pavan Balaji, ANL
3:15 Break
3:45 MPI for Scalable Computing (Cont.) Rajeev Thakur, ANL, Bill Gropp, NCSA, UIUC, and Pavan Balaji, ANL
4:30 Communication-Avoiding Algorithms for Linear Algebra and Beyond Jim Demmel, UC Berkeley
5:30 Dinner Talk: Hardware/Software Co-Design for High Performance Interconnects for Extreme-Scale Systems Ron Brightwell, SNL
6:30 Hands-on: MPI
9:15 Wrap-up
WEDNESDAY, August 1
7:30 a.m.
8:30 Adaptive Linear Solvers and Eigensolvers Jack Dongarra, Univ. of Tennessee
9:30 The OpenMP Common Core: A hands on exploration Tim Mattson, Intel
10:15 Break
10:45 The OpenMP Common Core: A hands on exploration (Cont.) Tim Mattson, Intel
12:30 p.m. Lunch Tim Mattson, Intel
1:30 The OpenMP Common Core: A hands on exploration (Cont.)
3:15 Break
3:45 The OpenMP Common Core: A hands on exploration (Cont.) Tim Mattson, Intel
5:30 Dinner Talk: Designing a New Poisson Solver for Exascale Architectures Phillip Colella, LBNL
6:30 Hands-on: OpenMP
9:15 Wrap-up
THURSDAY, August 2
7:30 a.m. Continental Breakfast
8:30 An Introduction to Graphics Processing Unit Architecture and Programming Models Tim Warburton, Virginia Tech
10:00 Break
10:30 An Introduction to Graphics Processing Unit Architecture and Programming Models (Cont.) Tim Warburton, Virginia Tech
11:30 Kokkos Tutorial Nathan Ellingwood, SNL
12:30 p.m. Lunch
1:30 Kokkos Tutorial (Cont.)
2:00 A Tutorial Introduction to RAJA Rich Hornung, and David Beckingsale, LLNL
3:00 Break
3:30 A Tutorial Introduction to RAJA (Cont.) Rich Hornung, and David Beckingsale, LLNL
4:00 The Legion Programming Model Wonchan Lee, Stanford
5:30 Dinner Talk: Building things: Spack, Software, and Sustainable Communities in HPC Todd Gamblin, LLNL
6:30 Hands-on Exercises
9:15 Wrap-up
FRIDAY, August 3
7:30 a.m. Continental Breakfast
Track 3 – Data Intensive Computing and I/O
8:30 HPC I/O Principles Phil Carns, ANL
9:15 I/O Topologies Jialin Liu, NERSC
10:00 Break
10:30 Burst Buffer Hands on Tutorial Jialin Liu, NERSC
11:15 Data Models and I/O Robert Latham, ANL
12:30 p.m. Lunch
1:30 Data Models with MPI-IO Robert Latham, ANL
2:15 Higher-level I/O libraries Robert Latham, ANL
3:15 Break
3:45 Scalable HDF5 Quincey Koziol, LBNL
5:10 HPC I/O Data Management Tools Phil Carns, ANL
5:30 Dinner Talk: Revisiting Two Influential Papers in the History of Computational Physics Andrew Siegel, ANL
6:30 Hands-on Exercises
9:15 Wrap-up
SATURDAY, August 4
7:30 a.m. Continental Breakfast
12:30 p.m. Argonne National Laboratory Tour: Includes the ALCF, APS, ATLAS and the NE Exhibition Hall
SUNDAY, August 5
Day Off
MONDAY, August 6
7:30 a.m. Continental Breakfast
Track 4 – Numerical Algorithms and Software for Extreme-Scale Science
8:30 Introduction to Track 4: Numerical Algorithms and Software for Extreme-Scale Science Ulrike Yang, LLNL
8:35 Algorithmic Adaptations to Extreme Scale Computing David Keyes, KAUST
9:30 Overview of Numerical Algorithms and Software for Extreme-Scale Science (includes hands-on) Lori Diachin, LLNL

10:30 Break
11:00 Unstructured Meshing Technologies (includes hands-on examples using MFEM) Tzanio Kolev, LLNL, Mark Shephard, and Cameron Smith, RPI
12:30 p.m. Lunch
1:30 ODE/DAE Integrators and Nonlinear Solvers (includes hands-on examples using PETSc) Barry Smith, ANL
2:15 Krylov Solvers and Algebraic Multigrid (includes hands-on examples using Hypre) Ulrike Yang, LLNL
3:00 Break
3:30 Direct Sparse Linear Solvers (includes hands-on examples using SuperLU) X. Sherry Li, LBNL
4:15 Numerical Optimization using PETSc/TAO (includes hands-on examples using TAO) Todd Munson, and Hong Zhang, ANL
5:00 Putting it all together: One perspective Cameron Smith and Mark Shephard, RPI
5:30 Dinner Panel: Extreme-Scale Algorithms & Software Moderator Mark Miller, LLNL
6:30 Hands-on Session with 1-on-1 Discussions with ATPESC Participants Track 4 Team
9:15 Wrap-up
TUESDAY, August 7
7:30 a.m.
Track 5 – Performance Tools and Debuggers
8:30 Introduction to Track 5: Performance Tools and Debuggers Scott Parker and Ray Loy, ANL
8:35 Gaining Insight into Parallel Program Performance using HPCToolkit John Mellor-Crummey, Rice Univ.
9:20 TAU Performance System Sameer Shende, Univ. of Oregon / ParaTools, Inc.
10:05 Break
10:25 HPCToolkit and TAU
11:05 Score-P and Vampir: Comprehensive Multi-Paradigm Performance Analysis Ronny Brendel, ORNL
11:50 Score-P and Vampir
12:30 p.m. Lunch
1:30 Using Event Based Sampling to Understand Performance on Intel Architecture Processors Larry Meadows, Intel
2:15 Intel Tools
2:55 Break
3:20 Power Technologies and Techniques for Debugging HPC Applications Bill Burns, Rogue Wave Software
4:05 Debugging and Profiling HPC Applications Ryan Hulguin, ARM
4:50 Hands-on: Debugging
5:30 Dinner Talk: Volumetric Snapshot 3D Imaging Nicola Ferrier, ANL
6:30 Hands-on: Performance Tools and Debuggers
9:15 Wrap-up
WEDNESDAY, August 8
7:30 a.m. Continental Breakfast
Track 6 – Software Productivity
8:30 Overview of Best Practices in HPC Software Development Anshu Dubey, ANL
9:15 Typical Workflows, Definitions, and Examples Jared O’Neal, ANL
10:00 Break
10:30 Better (Small) Scientific Software Teams David Bernholdt, ORNL
11:30 An Introduction to Software Licensing David Bernholdt, ORNL
12:30 p.m. Lunch
1:30 Improving Reproducibility Through Better Software Practices David Bernholdt, ORNL
2:00 Verification and Developing a Testing Regime Anshu Dubey, ANL
3:00 Break
3:30 Testing, Code Coverage, and Continuous Integration Jared O’Neal, ANL
4:30 Refactoring with a Case Study Anshu Dubey, ANL
5:30 Dinner Talk: Is AI As Intelligent AS It Thinks It Is? Ira Goldberg, ANL
6:30 Hands-on: Software Productivity
9:15 Wrap-up
THURSDAY, August 9
7:30 a.m. Continental Breakfast
Track 7 – Visualization and Data Analysis
8:30 Visualization Introduction Michael Papka, ANL/NIU, Joe Insley and Silvio Rizzi, ANL
9:30 Large Scale Visualization with ParaView Dan Lipsa, Kitware
10:30 Break
11:00 Large Scale Visualization with ParaView (Cont.) Dan Lipsa, Kitware
12:00 p.m. Visualization and Analysis of HPC Simulation Data with VisIt Cyrus Harrison, LLNL
12:30 Lunch
1:30 Hands-on: Visualization and Analysis of HPC Simulation Data with VisIT Cyrus Harrison, LLNL
3:00 Break
3:30 Scalable Molecular Visualization and Analysis Tools in VMD John Stone, UIUC
4:30 Exploring Visualization with Jupyter Notebooks Michael Papka, ANL/NIU, Joe Insley and Silvio Rizzi, ANL
5:30 Dinner Talk: Visual Computing at the Electronic Visualization Laboratory Liz Marai, UIC
6:30 Hands-on: Visualization and Data Analysis
9:15 Wrap-up
FRIDAY, August 11
7:30 a.m. Continental Breakfast
8:30 EXAM
10:00 Break
10:30 Program Reviews and Close-out Marta García Martínez – ATPESC Program Director, ANL
Thank You and Safe Travels