Agenda 2019

[Download Lectures and Dinner Talks here]
[ Introductions | Track 1 | Track 2 | Track 3 | Track 4 | Track 5 | Track 6 | Track 7 | Track 8 ]
SUNDAY, July 28, 2019
2:00 p.m. ATPESC On-site Check-in
Opening
4:00 Introduction to the ATPESC Marta García Martínez, ANL
4:30 Quick Start on ATPESC Computing Resources Ray Loy, ANL
5:30 Participant Introductions
MONDAY, July 29, 2019
7:30 a.m. Breakfast
Track 1 – Hardware Architectures
8:30 Introduction to Track 1 – Hardware Architectures Michael Papka, ANL / NIU
8:45 Theta and the Future of Accelerator Programming Scott Parker, ANL
9:30 Summit and Frontier at the OLCF Reuben Budiardja, ORNL
10:15 Break
10:45 NNSA Exploration: ARM for Supercomputing Howard Pritchard, LANL and Simon Hammond, SNL
11:30 Interconnects Ken Raffenetti, ANL
12:30 p.m. Lunch
1:30 Quantum Computing – The Why and How Jonathan Baker, UChicago
2:15 SW/HW co-design for near-term quantum computing Yunong Shi, UChicago
3:00 Break
3:30 FPGAs and Machine Learning James Moawad, Intel and Greg Nash, Intel
5:30 Dinner Talk: Protein Dynamics in Cellular Environments Rommie Amaro, UC San Diego
6:30 Hands-on Exercises
9:15 Wrap-up
TUESDAY, JULY 30, 2019
7:30 a.m. Breakfast
Track 2 – Programming Models and Languages
8:30 MPI for Scalable Computing Yanfei Guo, ANL, Ken Raffenetti, ANL and Rajeev Thakur, ANL
10:15 Break
10:45 MPI for Scalable Computing (Cont.) Yanfei Guo, ANL, Ken Raffenetti, ANL and Rajeev Thakur, ANL
12:30 p.m. Lunch
1:30 MPI for Scalable Computing (Cont.) Yanfei Guo, ANL, Ken Raffenetti, ANL and Rajeev Thakur, ANL
3:00 Break
3:30 MPI for Scalable Computing (Cont.) Yanfei Guo, ANL, Ken Raffenetti, ANL and Rajeev Thakur, ANL
1:30 Dinner Talk: The Coming Age of Extreme Heterogeneity Jeffrey Vetter, ORNL
6:30 Hands-on Exercises: MPI
9:15 Wrap-up
WEDNESDAY, July 31, 2019
8:30 The OpenMP Common Core: A hands on exploration Tim Mattson, Intel
10:15 Break
10:45 The OpenMP Common Core: A hands on exploration (Cont.) Tim Mattson, Intel
12:30 p.m. Lunch
1:30 The OpenMP Common Core: A hands on exploration (Cont.) Tim Mattson, Intel
3:00 Break
3:30 The OpenMP Common Core: A hands on exploration (Cont.) Tim Mattson, Intel
5:30 Dinner Talk: Scientific Applications and Heterogeneous Architectures – Data Analytics and the Intersection of HPC and Edge Computing Michela Taufer, UT Knoxville
6:30 Hands-on Exercises: OpenMP
9:15 Wrap-up
THURSDAY, August 1, 2019
7:30 a.m. Breakfast
8:30 Kokkos: C++ Performance Portability for Production Christian Trott, SNL
10:00 Break
10:30 Kokkos: C++ Performance Portability for Production (Cont.) Christian Trott, SNL
12:30 p.m. Lunch
1:30 A Tutorial Introduction to RAJA Rich Hornung, LLNL and Arturo Vargas, LLNL
3:00 Break
3:30 A Tutorial Introduction to RAJA (Cont.) Rich Hornung, LLNL and Arturo Vargas, LLNL
3:30 Dinner Talk: The Parallel Computing Revolution is Only Half Over Rob Schreiber, Cerebras
6:30 Hands-on Exercises: Kokkos and RAJA
9:15 Wrap-up
FRIDAY, August 2, 2019
7:30 a.m. Breakfast
Track 3 – Data Intensive Computing and I/O
8:30 Data Intensive Computing and I/O Phil Carns, ANL
9:00 Introduction to Darshan Phil Carns, ANL
9:30 HPC I/O Data Management Tools Phil Carns, ANL
10:00 Break
10:30 Introduction to MPI-I/O Robert Latham, ANL
11:15 Higher-level I/O libraries Robert Latham, ANL
12:30 p.m. Lunch
1:30 Scalable HDF5 Quincey Koziol, LBNL
3:15 Break
3:45 I/O Architectures and Technology Glenn Lockwood, NERSC
4:15 Understanding and Tuning I/O Performance Glenn Lockwood, NERSC
5:00 Open Discussion
5:30 Dinner Talk: Exploring the Dark Universe Katrin Heitmann, ANL
6:30 Hands-on Exercises
9:15 Wrap-up
SATURDAY, August 3, 2019
7:30 a.m. Breakfast
12:30 p.m. Argonne National Laboratory Tour: Includes the ALCF, APS, ATLAS and the NE Exhibition Hall
SUNDAY, August 4, 2019
7:30 a.m. Breakfast
Day Off
MONDAY, August 5, 2019
7:30 a.m. Breakfast
8:30 Adaptive Linear Solvers and Eigensolvers Jack Dongarra, UT Knoxville (*) Speaker Track 5
Track 4 – Data Analysis and Visualization
9:30 Data Analysis and Visualization Joseph Insley, ANL / NIU and ANL and Silvio Rizzi, ANL
10:15 Break
10:45 Large Scale Visualization with ParaView Dave DeMarle, Kitware
12:30 p.m. Lunch
1:30 Visualization and Anaysis of HPC Simulation Data with VisIt Cyrus Harrison, LLNL
3:15 Break
3:45 Scalable Molecular Visualization and Analysis Tools in VMD John Stone, UIUC
4:30 Exploring Visualization with Jupyter Notebooks Joseph Insley, ANL / NIU and Silvio Rizzi, ANL
5:30 Dinner Talk: Dreamworks Animation Mark Jackels, Dreamworks
6:30 Hands-on Exercises
9:15 Wrap-up
TUESDAY, August 6, 2019
7:30 a.m. Breakfast
Track 5 – Numerical Algorithms and Software for Extreme-Scale Science
8:30 Introduction to Session Lois Curfman McInnes, ANL
8:35 Communication-Avoiding Algorithms for Linear Algebra, Machine Learning and Beyond Jim Demmel, ANL
9:30 Overview of Numerical Algorithms and Software for Extreme-Scale Science Lois Curfman McInnes, ANL and Mark Miller, LLNL
10:30 Break
11:00 AMReX: Building a Block-Structured AMR Application (and More) Ann Almgren, LBNL and Donald Willcox, LBNL
12:00 Time Integration and Nonlinear Solvers (with hands-on examples using SUNDIALS) Daniel Reynolds, SMU
12:30 p.m. Lunch
1:30 Time Integration and Nonlinear Solvers (Cont.) Daniel Reynolds, SMU
2:00 Krylov Solvers and Preconditioning Christian Glusa, SNL and Jonathan Hu, SNL
3:00 Break
3:30 Algorithms and Software for Extreme-Scale Computing Panel Moderator: Mark Miller, LLNL, Panelists: Ann Almgren, LBNL, Barry Smith, ANL, Jonathan Hu, SNL, Lois Curfman MacInnes, ANL, Daniel Reynolds, SMU
4:25 PDE-constrained Optimization Using PETSc/TAO Alp Dener, ANL
5:10 Putting it all Together Ann Almgren, LBNL
5:30 Dinner Talk: The Apollo Guidance Computer: When 100 Flops/Watt was a Giant Leap Mark Miller, LLNL
6:30 Self-Paced Hands-on with subject matter experts (SME)
7:30 Self-Paced Hands-on + SME speed-dating in pairs
8:50 Self-Paced Hands-on with SME
WEDNESDAY, August 7, 2019
7:30 a.m. Breakfast
Track 6 – Performance Tools and Debuggers
8:35 Debugging and Profiling HPC Applications Ryan Hulguin, ARM
9:20 Techniques for Debugging HPC Applications Nikolay Piskun, RogueWave
10:05 Hands-on: Debugging
10:30 Break
10:45 Hands-on: Debugging (Cont.)
11:15 Preparing an application for Hybrid Supercomputing using Cray’s Tool Suite John Levesque, Cray
12:00 Hands-on: Cray Tools
12:30 p.m. Lunch
1:30 Gaining Insight into Parallel Program Performance using HPCToolkit John Mellor-Crummey, Rice University
2:15 TAU Performance System Sameer Shende, Univ. of Oregon
3:00 Hands-on: HPCToolkit, TAU
3:30 Break
3:45 Hands-on: HPCToolkit, TAU (Cont.)
4:15 Profiling your application with Intel Vtune Amplifier Paulius Velesko, Intel
4:45 Intel Advisor and Roofline Model Egor Kazachkov, Intel
5:30 Dinner Talk: Coding the Continuum Ian Foster, ANL
6:30 Hands-on: Performance Tools and Debuggers
9:15 Wrap-up
THURSDAY, August 8, 2019
7:30 a.m. Breakfast
Track 7 – Software Productivity
8:45 What All Codes Should Do: Overview of Best Practices in HPC Software Development Katherine Riley, ANL
9:30 Requirements & Test Driven Development Jared O’Neal, ANL
10:15 Break
10:45 Software Design and Testing Anshu Dubey, ANL
11:45 An Introduction to Software Licensing James Willenbring, SNL
12:30 p.m. Lunch
1:30 Agile Methodologies & Useful GitHub Tools James Willenbring, SNL
2:30 Git Workflows Jared O’Neal, ANL
3:00 Break
3:30 Code Coverage and Continuous Integration Jared O’Neal, ANL
4:00 Software Refactoring and Documentation Anshu Dubey, ANL
4:30 The Convergence of Big Data and Large-scale Simulation: Leveraging the Continuum David Keyes, KAUST (*) Speaker Track 5
5:30 Dinner Talk: Quantum Computing Trends Yuri Alexeev, ANL
6:30 Hands-on Exercises
9:15 Wrap-up
FRIDAY, August 9, 2019
7:30 a.m. Continental Breakfast
8:30 Deep Learning: Basics Prasanna Balaprakash, ANL
9:25 Autoencoders and Generative Adversarial Networks (GANs) Corey Adams, ANL
10:15 Break
10:45 Uncertainty Quantification and Deep Learning Elise Jennings, ANL
11:25 Science Use Case 1 – Deep Learning in Astrophysics Elise Jennings, ANL
12:00 Optimization Methods for Machine Learning Bethany Lusch, ANL
12:30 p.m. Lunch
1:30 Data Parallel Deep Learning Huihuo Zheng, ANL
2:10 Profiling and Understanding DL Workloads on Supercomputing Systems Murali Krishna Emani, ANL
2:50 Reinforcement Learning Sami Khairy, IIT
3:15 Break
3:45 Hyper-parameter Optimization and DeepHyper, and A Quick Look at Hyperparameter Tuning Prasanna Balaprakash, ANL and Misha Salim, ANL
4:35 Science Use Case 2 – Diffusion Convolution Recurrent Neural Network for Traffic Forecasting Tanwi Mallick, ANL and  Prasanna Balaprakash, ANL
5:05 Science Use Case 3 – Data driven materials discovery for dye sensitized solar cells Alvaro Vazquez-Mayagoitia, ANL
5:30 Program Reviews and Close-out Marta García Martínez – ATPESC Program Director, ANL
Thank You and Safe Travels